3. BARO SAYMANLARI TOPLANTISI
Türkiye Baroları Saymanlar Toplantısı’nın üçüncüsü, Mersin Barosu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda baroların ekonomik açıdan güçlenerek daha iyi hizmet verebilmeleri yönünde yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişi yapıldı. 

Gökdelen hizmet birimimizde gerçekleşen Türkiye Baroları 3. Saymanlar Toplantısına, Baro Başkanımız Av. Gazi Özdemir ve yönetim kurulu üyelerimiz, Mersin Barosu Saymanımız Av. Rauf Sina Aycan ile birlikte 40 ilin baro saymanları, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Soner Aydın, Düzce Barosu Başkanı Av. Taner Çakır, Kırşehir Başkanı Av. Onur Çanta, Kırşehir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ümit Tosun,Tokat Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ömer Faruk Doğanöz, Adıyaman Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Burcu Tekin Cömert, Yozgat Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Emin Erkılıç, Zonguldak Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Nalan Atay ile diğer barolardan avukatlarımız katıldı. TBB Saymanı Av. Gökhan Bozkurt toplantımıza online katılarak, TBB olarak barolara yönelik yaptıkları maddi destekler hakkında bilgiler vererek, barolarla işbirliği içerisinde yapılabilecek çalışmalar konusunda fikirlerini sundu.
Toplantı saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Baro Başkanımız Av. Gazi Özdemir Türkiye Baroları Saymanlar Toplantı’sının Mersin Barosu’nda ilk kez düzenlendiğini ifade ederek, “Baro yönetiminde en zor görevi sayman meslektaşlarımız üstleniyor. Baronun bütçesini kontrol etmek tamamen sizin sorumluluğunuzda. Biz baro başkanları göz önündeyiz ama saymanlar olarak bizlerin işlerini kolaylaştıran sizlersiniz” dedi. Mersin Barosu’nun icadı olan baro pulunun, yasal düzenlemeyle zorunlu kılınarak baroların kalkınmasına önemli katkılar sunduğunu ifade eden Başkanımız Av. Gazi Özdemir, “Baroların ve meslektaşlarımızın en büyük sorunlarından bir tanesi de ekonomik sorunlar. Gün geçtikçe bu ekonomik sorunlar artıyor. Maalesef yasal düzenlemeler barolara ve meslektaşlarımıza fazla katkı sağlamıyor. Biz mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Özellikle siz saymanlarımızın, bütçe anlamında baroların ekonomik gelirlerinin artırılması noktasında çok fazla sorumluluğu var. Bizler de baro başkanları olarak elimizden geldiğince sizlere destek olmaya çalışacağız. Mersin Barosu’nun en büyük sorunlarından birisi aidat tahsilatı. Bu sorunun çözümü konusunda seçim kaygısı gütmeden baroların işbirliği içerisinde olması, bununla ilgili yasaların birlik içerisinde uygulanmasını başlatması gerektiğini düşünüyorum. Pandemi, doğal afet gibi zorunlu haller istisna olabilir ama baroların ayakta durması için ekonomik açıdan güçlü olması gerekiyor. Toplantıya katılan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Baro Saymanımız Av. Rauf Sina Aycan ise, baroların günümüz şartlarında ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığını, bu nedenle ek gelir kaynaklarının üretilmesi gerektiğini, toplu alımların önemli olduğunu belirtti.  Harcamaların nasıl kısılacağı konusunda görüşlerini aktaran Saymanımız Av. Rauf Sina Aycan, baronumuzun en büyük sıkıntısının aidatların tahsili olduğunu ifade ederek, “Bu sorun baroların inisiyatife bırakılmamalı, bir düzenleme getirilmelidir. Bu toplantıdan olumlu sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Sorunların çözümü için saymanlar toplantısının düzenli yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Katılımınız için teşekkür ederim” dedi.

Toplantının gündem maddeleri kapsamında;

-Adli Yardım yönetmeliği 10. maddesi gereği, barolara gönderilen adli yardım ücretlerinin ivedi olarak artırılması ve geçmiş dönemlere ait avukat alacaklarının ödenmesi,

-1136 Sayılı Avukatlık Kanunu 81. maddesi

-Baro kesenek(aidat) miktarlarının tahsili,

-Staj başlama ücreti, barolara gelir kaynakları sağlayacak projeler görüşüldü.

 

Dilek ve temenniler bölümünde katılımcı baroların görüşleri alındı. Toplantının sonuç bildirgesi imzalanarak TBB’ye iletilecektir. Türkiye Baroları Dördüncü Saymanlar Toplantısı’nın daha sonra belirlenecek olan bir baromuzun ev sahipliğinde Eylül ayı içerisinde yapılması kararlaştırıldı.